Firme specializate DIN DOMENIU

Evenimente

Evenimente

Expozanți la târguri – întâlniri cu clientul final

March 16, 2026
0
Evenimente

#TotulPentruCasaTa2026

March 6, 2026
0
Evenimente

TTR I 2026 – punctul de plecare pentru vacanțele de vară ale acestui an!

February 2, 2026
0
Evenimente

Gala Anualei de Arhitectură București 2025

October 19, 2025
0
Evenimente

BIFE-SIM 2025

August 21, 2025
0
Evenimente

Start înscrieri BIFE – SIM 2025

July 15, 2025
0
Evenimente

Noutăți de la târguri și expoziții

July 15, 2025
0
Evenimente

Anuala de Arhitectură București 2025, în desfășurare

July 15, 2025
0
Evenimente

Zilele Horticulturii Bucureștene 2025

July 15, 2025
0
Evenimente

nZEB Expo 2024 la Cluj-Napoca

May 5, 2025
0
Evenimente

#TotulPentruCasaTa2025

April 12, 2025
0
Evenimente

BAU: inspirație pentru viitorul industriei construcțiilor

May 5, 2025
0
Evenimente

#TotulPentruCasaTa2025

February 27, 2025
0
Evenimente

Miza momentului: reducerea consumului de energie

May 14, 2025
0
Evenimente

Revista noastră la BIFE – SIM 2024

May 16, 2025
0
Evenimente

Standardul nZEB reflectat de târguri și expoziții

May 16, 2025
12
Evenimente

Vă invităm în comunitatea #BifeSim2024

June 4, 2024
25
Evenimente

Începe #TotulPentruCasaTa2024 – revoluția verde din domeniul construcțiilor, amenajărilor interioare și exterioare

March 14, 2024
34
Evenimente

#TotulPentruCasaTa2024 – revoluția verde din domeniul construcțiilor, amenajărilor interioare și exterioare

May 16, 2025
24
  • Numere revista
  • Acoperișuri istorice
  • Contact
No Result
View All Result
Saturday, May 30, 2026
  • Login
Acoperiș Magazin
  • Invelitori
    • Metalice
    • Țiglă
      • Tigla Beton
      • Tigla Ceramica
    • Ardezie
    • Șindrilă
      • Șindrilă Bituminoasă
      • Șindrilă lemn
  • Mansarde
  • Fațade
  • Industiale
  • Terase
    • Hidroizolatii
    • Termoizolații
    • Acoperiș verde
  • Sisteme conexe
    • Panouri solare
    • Cosuri fum
    • Structuri
  • Lumină naturală
    • Ferestre de mansardă
    • Luminatoare
    • Sisteme de umbrire
No Result
View All Result
Acoperiș Magazin
No Result
View All Result
Home Sisteme de mansardare

Specialiștii în sisteme pentru acoperișuri la RIFF 2014

January 13, 2015
in Sisteme de mansardare
0
3
SHARES
8
VIEWS
Share on Facebook

Ediția 2014 a Expoconferinței de Arhitectură RIFF, la care au participat
circa 500 de arhitecți, contractori și companii din industria
construcțiilor din România, diverși invitați din țară și străinătate, a
avut loc la Radisson Blu Hotel din București, respectiv în alte locații
din Capitală (pentru evenimente conexe), în zilele de 10 și 11
noiembrie.
Ediția 2014 a Expoconferinței de Arhitectură RIFF, la care au participat
circa 500 de arhitecți, contractori și companii din industria
construcțiilor din România, diverși invitați din țară și străinătate, a
avut loc la Radisson Blu Hotel din București, respectiv în alte locații
din Capitală (pentru evenimente conexe), în zilele de 10 și 11
noiembrie.
RIFF 2014Ediția 2014 a Expoconferinței de Arhitectură RIFF, la care au participat circa 500 de arhitecți, contractori și companii din industria construcțiilor din România, diverși invitați din țară și străinătate, a avut loc la Radisson Blu Hotel din București, respectiv în alte locații din Capitală (pentru evenimente conexe), în zilele de 10 și 11 noiembrie. Zona expozițională a fost ocupată de 37 de expozanți, iar la conferințe s-au înscris 75 de speakeri, printre care am identificat producători, furnizori și montatori de sisteme pentru acoperișuri relevanți și pentru revista noastră.

Atât în cadrul standului expozițional, cât și în prezentarea susținută de domnul Virgil Baciu, compania Valcon Roofs a scos în evidență importanța utilizării unor materiale premium pentru învelitoare, precum cele furnizate de Rheinzink, între montator și producător dezvoltându-se în cei 10 ani de colaborare un puternic parteneriat. Numeroasele proiecte realizate împreună, dintre care unele adevărate opere de artă, au avut ca materie primă produse titan-zinc care au dat dovadă de versatilitate (ceea ce a permis realizarea unor învelitori cu geometrii complexe) și au permis soluții personalizate, adaptate unei arhitecturi clasice sau moderne. Nu mai puțin importantă este calitatea montajului, echipa Valcon Roofs fiind calificată la seminarii Rheinzink din Austria şi Germania. În cadrul conferinței, domnul Virgil Baciu a pus accent pe dilataţia şi ventilaţia învelitorilor Rheinzink, aspecte care se pot optimiza atât prim montaj, cât și datorită calității materialului. Tot la acest eveniment, domnul arh. Tudor Rădulescu a prezentat un studiu de caz cu proiectul său ”Biserica Ordinului Carmelitanilor Desculți”, unde învelitoarea şi sistemul de colectare a apei pluviale au fost realizate cu Rheinzink prePATINA graphite-grey, puse în operă de Valcon Roofs.

Domnul Radu Moșteanu, consultant tehnic în cadrul subsidiarei Knauf Insulation România, a susținut o prezentare intitulată ”Soluții pentru acoperișuri verzi, cu capacitate portantă redusă”. Acoperișul verde Urbanscape asigurat de Knauf Insulation este un sistem complet, cu greutate redusă, format dintr-o membrană anti-rădăcină, un sistem de drenaj cu sau fără tampon, un substrat unic patentat de vată minerală bazaltică și stratul de vegetație. Sistemul poate fi montat pe orice tip de acoperiș: pe suport de beton sau tablă cutată, pe terase inverse sau orice alt tip de materiale utilizate la acoperișuri. Elementele acoperișului verde sunt aceleași în toate cazurile, diferă doar necesarul de izolație termică și poziția membranei hidroizolante.  Izolarea mansardelor cu vată minerală în sistem complet și noua tehnologie Ecose folosită în obținerea acestui produs au reprezentat, de asemenea, puncte de interes pentru participanții la eveniment.

Compania Rockwool a avut ca reprezentant pe domnul Rolf Wieleba, Business Development Manager ETICS, care a susținut o conferință pe tema beneficiilor pe termen lung ale vatei bazaltice utilizate în cadrul sistemelor performante ETICS (External Thermal Insulation Composite Systems). Argumentele au fost chiar proprietățile obținute prin tehnologia Dual Density: protecția la foc, protecția acustică, stabilitatea dimensională, permeabilitatea la vapori și hidrofobizarea în masă, calități ce recomandă utilizarea produselor Rockwool în anveloparea clădirilor pentru obținerea unei eficiențe energetice superioare, cu avantaje ridicate privind confortul, caracterul ecologic, sustenabil, rezistența pe termen lung a construcțiilor astfel izolate.

Magdalena Stachowska, Director General la Gunnex Group (Polnnex) din Cehia, a vorbit despre membranele pentru drenaj destinate acoperișurilor verzi, produse sub brandul Lithoplast. Expunerea s-a înscris astfel în linia  tendințelor momentului și a dezbaterilor acestui eveniment, cu accent pe ecologie, produse ”verzi” care să aducă locuințelor un plus de confort, adaptarea acestora nu doar la arhitectura ca experiment, în cadrul unor proiecte exclusiviste, ci în modul uzual de a construi. Gunnex Group introduce astfel, printre soluții care vizează construcția de căi rutiere și lucrări hidrotehnice, și sisteme variate de hidroizolare destinate construcțiilor civile, de la fundație la acoperiș.

Compania Skylux, distribuitor pe piața din România a produselor germane Lamilux, a susținut prin domnul Gabiel Bănică o prezentare despre luminatoare și trape de fum, cu accent asupra posibilităţilor de personalizare a sistemelor de evacuare a fumului şi gazelor fierbinţi print trape și alte soluții similare. Gama sistemelor LAMILUX CI se întinde de la luminatoare tip cupoletă, luminatoare tip bandă până la construcții de acoperiș din sticlă. În plus LAMILUX prezintă un grad înalt de competențe în domeniul dezvoltării și producției de sisteme de comandă și automatizare a sistemelor de evacuare a fumului și a gazelor fierbinți, precum și a sistemelor de ventilare. Toate acestea sunt produse sub aceleași exigențe de bază: evitarea pierderilor de căldură, economisirea energiei sub orice formă, grija pentru design.

Share1
Acoperiș Magazin

Navigare pe site

  • Politica de confidentialitate
  • Politica de cookie
  • Contact

Retele de socializare

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Invelitori
    • Metalice
    • Țiglă
      • Tigla Beton
      • Tigla Ceramica
    • Ardezie
    • Șindrilă
      • Șindrilă Bituminoasă
      • Șindrilă lemn
  • Mansarde
  • Fațade
  • Industiale
  • Terase
    • Hidroizolatii
    • Termoizolații
    • Acoperiș verde
  • Sisteme conexe
    • Panouri solare
    • Cosuri fum
    • Structuri
  • Lumină naturală
    • Ferestre de mansardă
    • Luminatoare
    • Sisteme de umbrire

Folosim cookie-uri pentru a ne asigura că vă oferim cea mai bună experiență pe site-ul nostru. Dacă continuați să utilizați acest site, vom presupune că sunteți mulțumit de acesta.