Țiglele pentru acoperișuri au câteva forme relativ standardizate, corespunzătoare unor tradiții, unor necesități obiective de producție și montaj. Totuși, un acoperiș din țiglă rămâne permanent o provocare pentru arhitect, care are în general o abordare estetică proprie, trebuind să răspundă în același timp și unor exigențe ale beneficiarului. În definitiv, cei mai mulți dintre beneficiari vor ca acoperișul lor să aibă ceva unic, individualizat, autentic.
Țiglele pentru acoperișuri au câteva forme relativ standardizate, corespunzătoare unor tradiții, unor necesități obiective de producție și montaj. Totuși, un acoperiș din țiglă rămâne permanent o provocare pentru arhitect, care are în general o abordare estetică proprie, trebuind să răspundă în același timp și unor exigențe ale beneficiarului. În definitiv, cei mai mulți dintre beneficiari vor ca acoperișul lor să aibă ceva unic, individualizat, autentic.
Țiglele pentru acoperișuri au câteva forme relativ standardizate, corespunzătoare unor tradiții, unor necesități obiective de producție și montaj. Totuși, un acoperiș din țiglă rămâne permanent o provocare pentru arhitect, care are în general o abordare estetică proprie, trebuind să răspundă în același timp și unor exigențe ale beneficiarului. În definitiv, cei mai mulți dintre beneficiari vor ca acoperișul lor să aibă ceva unic, individualizat, autentic. Aici producătorul țiglelor și al sistemelor pentru acoperiș are un rol decisiv, permițând o cât mai mare creativitate prin forme și culori, în relație cu mediul înconjurător, cu tradițiile zonei de amplasament. Iată de ce, în fabricarea țiglelor sale, Mediterran ține cont de câteva cerințe adaptate necesităților arhitecților și beneficiarilor.
Fabricile Mediterran din Ungaria şi Slovacia produc ţigle din beton de înaltă densitate, de diferite forme și culori, prevăzute în plus cu protecţie suplimentară a suprafeţei (Colorsystem şi Resistor). Toate aceste produse premium sunt importate în România de către S.C. Mediterran Rom Sisteme de Învelitori S.R.L., cu sediul în Cluj-Napoca.
Prin procedee tehnice moderne, se realizează o gamă variată de modele şi culori de calitate superioară. Culorile se schimbă în timp sub acțiunea soarelui și umidității, așa cum este normal să se întâmple, dar Mediterran a găsit soluția ca această schimbare să se producă într-o manieră naturală, uniformă, fără pete, ceea ce dă un plus de farmec acoperișului și îi ameliorează valoarea estetică.
În funcţie de culorile faţadei şi tâmplăriei alese, există posibilitatea de a armoniza învelitoarea prin diferite modele şi culori. Gamele de țigle Standard, Danubia, Coppo, Rundo şi Zenit satisfac toate solicitările, atât ca modele, cât şi din perspectivă cromatică; de asemenea, pentru alte culori, Mediterran este disponibil pentru orice sugestie logică şi argumentată.
Țiglele din beton Mediterran au o istorie de peste 90 de ani, perioadă în care compania producătoare și-a perfecționat tehnologia de fabricație, potențând avantajele acestui material și eliminându-i lipsurile. Astfel, acum sunt obținute materiale pentru învelitori care răspund celor mai exigente solicitări, asigurând de asemenea toate elementele și accesoriile necesare realizării unui acoperiș complet.
O viaţă mai lungă pentru învelitoare prin procedee de tratare a suprafeţei
Procedeele de protecţie Colorsystem şi Resistor reprezintă cele mai moderne tehnologii de tratare a învelitorii din beton. Datorită compoziției materialelor, pe lângă o protecţie superioară a culorii, suprafaţa devine foarte netedă, fină, fără asperităţi. Se prelungește astfel durata de exploatare a acoperișului, asigurâdu-se un luciu rezistent, o barieră împotriva pătrunderii apei în țigla de beton, este impiedicată degradarea cauzată de mușchi și licheni.
Avantajele țiglelor din beton Mediterran
- Impermeabilitate – datorită betonului dens și compact, cu higroscopie aproape 0, învelitoarea canalizează integral apa pluvială, fără a permite pătrunderea acesteia în porii materialului. Astfel, este asigurată rezistenţa la cicluri îngheţ – dezgheţ (nu se fărâmiţează sau exfoliază) și greutatea învelitorii nu prezintă variaţii.
- Culoare omogenă – betonul este colorat în masă, iar culoarea dorită se obţine cu adaos de oxizi. Ca urmare, nu se constată uzura suprafeţei în timp.
- Suprafața netedă, datorită nisipului foarte curat folosit şi a metodelor de protecție specială, care sporesc de asemenea rezistența la uzură a suprafețelor.
- Protecţia împotriva intemperiilor – metodele de tratare a suprafețelor asigură protecția împotriva mușchilor/lichenilor şi împotriva efectelor gazelor nocive.
- Precizie dimensională – permite obținerea unei învelitori etanșe, prin așezarea perfectă a țiglelor și a elementelor de acoperiș.
- Rezistenţă mecanică mare datorată betonului, suportând cantități mari de precipitații, vânturi puternice și circulația fără probleme pe suprafața lor în operațiunile demontaj și întreținere. După producţie, betonul continuă să se întărească timp de cel puțin 75 ani, deci rezistenţa mecanică se măreşte şi după montaj.
- Bune caracteristici fonoizolante, ceea ce le face perfecte pentru acoperirea unei mansarde.